Biuletyn informacji publicznej
Zarządzenie nr 5/2020 Rektora WSZŚ w Tucholi z dnia 11 kwietnia 2020 roku
w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2
wśród członków społeczności WSZŚ w Tucholi
Komunikat w sprawie zagrożenia epidemiologicznego
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym koronawirusem SARS-CoV-2, władze Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zalecają zapoznanie się z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 21.02.2020 dla uczelni wyższych. Należy na bieżąco śledzić komunikaty GIS i innych instytucji państwowych oraz stosować się do wytycznych w nich zawartych.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Numer infolinii: 800-190-590
V KONKURS
BEZPIECZEŃSTWO EKOLOGICZNE GMINY
Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie Salutaris już po raz piąty zorganizowały Konkurs pn. Bezpieczeństwo ekologiczne gminy. W roku szkolnym 2018/2019 konkurs zrealizowany został ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym - czyste powietrze.
Patronat honorowy nad Konkursem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, natomiast fundatorem nagród dla laureatów Konkursu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Zainteresowanie konkursem nie słabnie. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 57 uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, uczniów gimnazjów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Uczniowie w swoich prezentacjach i filmach przedstawili problem bezpieczeństwa ekologicznego swojej miejscowości, wpływ wykorzystywanych tam substancji chemicznych na środowisko i zdrowie ludzi, omówiono znane systemy zbierania i recyklingu odpadów oraz podano zalecenia dotyczące prowadzenia edukacji ekologicznej.
Laureaci I etapu zmierzyli się ze sobą w etapie II rozwiązując test dotyczący wiadomości ogólnych z zakresu bezpieczeństwa ekologicznego. Zagadnienia obowiązujące uczestników Konkursu to odnawialne źródła energii, transport niskoemisyjny, ochrona wód, ochrona powietrza, gospodarka odpadami, rozwój zrównoważony, ochrona krajobrazu i ochrona przyrody, Natura 2000, różnorodność biologiczna, ochrona klimatu, instytucje ochrony środowiska, zasoby naturalne, żywność ekologiczna, bezpieczeństwo ekologiczne, gospodarowanie zasobami wodnymi , problem niskiej emisji i zagrożenie smogiem, przyczyny powstawania smogu i sposoby przeciwdziałania, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - czyste powietrze.
Podczas finału w dniu 13 czerwca 2019 roku nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, a także wręczenie dyplomów i nagród. W gali licznie udział wzięli również zaproszeni goście reprezentujący organizatorów, lokalne jednostki samorządu terytorialnego, departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Planowania Strategicznego i Rozwoju Gospodarczego; Rolnictwa i Geodezji; Rzecznik Funduszy Europejskich; Biuro ds. Współpracy z Samorządami Lokalnymi), Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego oraz Kolegium Jagiellońskie Toruńską Szkołę Wyższą. Program II etapu wzbogaciła prezentacja prac finalistów oraz występ artystyczny uczennic Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi.
W klasyfikacji końcowej najlepszymi w poszczególnych kategoriach konkursowych okazały się następujące szkoły:
- kategoria szkoły podstawowe/gimnazja - Izabela Zabost, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Tłuchowie,
- kategoria szkoły ponadpodstawowe - Jakub Muzolf, Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi.
Za udział oraz duże zaangażowanie dziękujemy wszystkim uczestnikom. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
III KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA
PRZYRODA KLUCZOWYM ZASOBEM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
III Konferencja Popularnonaukowa „Przyroda kluczowym zasobem zrównoważonego rozwoju" została zorganizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Konferencja odbyła się w dniu 30 maja 2019 roku w siedzibie Uczelni i zgromadziła 50 uczestników. Patronat honorowy nad konferencją objął Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Konferencja adresowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i świeckiego. Główne zagadnienia tematyczne konferencji to zrównoważony rozwój oraz problematyka ekologiczna. Przygotowano siedem wystąpień, których autorami byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. I Armii Wojska Polskiego w Sypniewie, a także Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi. Sesjom planarnym przewodniczył JM Rektor WSZŚ w Tucholi dr Krzysztof Kannenberg, a poprzedził je wykład Pani mgr Krystyny Kannenberg pt. „Co zagraża przyrodzie. Ekologia i jej rola we współczesnym świecie”.
W konferencji oprócz uczniów szkół ponadpodstawowych i ich nauczycieli udział wzięli również zaproszeni goście: Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy reprezentująca Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, członek Zarządu Powiatu Tucholskiego reprezentujący Starostę Tucholskiego, Sekretarz Powiatu Sępoleńskiego reprezentująca Starostę Sępoleńskiego, Dyrektor LO im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, Dyrektor LO im. Janusza Korczaka w Więcborku oraz Dyrektor ZSLiA im. Leona Janty Połczyńskiego w Tucholi.
Konferencja to trzecie już z cyklu spotkanie naukowe młodzieży, w którym młodzi ludzie wzięli udział zarówno jako słuchacze, jak i prelegenci. Referaty uczniów wzbudziły zainteresowanie oraz zaowocowały żywiołową dyskusją.
HARMONOGRAM Konferencji - do pobrania
IV Konkurs pn.
BEZPIECZEŃSTWO EKOLOGICZNE GMINY
Uczestnicy IV Konkursu pn. „Bezpieczeństwo ekologiczne gminy” zmagania mają już za sobą. W miniony piątek 15 czerwca 2018 roku w siedzibie Uczelni odbył się II etap konkursu oraz gala finałowa.
Tradycyjnie konkurs rozgrywa się w dwóch kategoriach - biorą w nim udział uczniowie gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorami są Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie Salutaris oraz Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, natomiast fundatorem nagród dla laureatów konkursu był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. W roku szkolnym 2017/2018 konkurs poświęcony był zagadnieniom związanym z niską emisją i zagrożeniem smogiem z uwzględnieniem przyczyn powstania oraz sposobów przeciwdziałania.
Problematyka prac konkursowych zgłaszanych do I etapu konkursu dotyczyła szeroko rozumianego bezpieczeństwa ekologicznego na poziomie lokalnym oraz jego wpływu na jakość życia mieszkańców. Autorów 10 najwyżej ocenionych przez komisję konkursową prezentacji lub filmów zaprosiliśmy do udziału w II etapie konkursu.
Laureaci I etapu zmierzyli się ze sobą w finale - etap II składał się z testu zamkniętego jednokrotnego wyboru dotyczącego wiadomości ogólnych z zakresu bezpieczeństwa ekologicznego. Finalistami konkursu zostali:
w kategorii gimnazjum:
I miejsce - Wiktoria Dzwonkowska (Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu)
II miejsce - Adam Jarosław Kozakiewicz (Gimnazjum w Zespole Szkół w Tłuchowie)
III miejsce - Aleksandra Grzybowska (Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu)
w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce ex aequo - Joanna Lewandowska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II w Inowrocławiu), Michał Glaner (Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi)
II miejsce - Joanna Rekowska (Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi)
III miejsce - Karolina Głowacka (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II w Inowrocławiu).
Podczas gali finałowej finaliści zaprezentowali swoje prace, po czym nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, a także wręczenie dyplomów i nagród. Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci: Pan Edward Reszkowski (rzecznik Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu), Pan Sławomir Flanz (zastępca dyrektora, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku, oddział w Toruniu) oraz Pan Tadeusz Kierel (przedstawiciel Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu). Program finału uświetnił występ artystyczny uczennic Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, uczniom i nauczycielom dziękujemy za udział, i już zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji wojewódzkiego Konkursu pn.„Bezpieczeństwo ekologiczne gminy”.
HARMONOGRAM Konferencji - do pobrania
II Konferencja Popularnonaukowa pn. „Przyroda kluczowym zasobem zrównoważonego rozwoju"
W dniu 16 marca 2018 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi odbyła się II Konferencja Popularnonaukowa pn. „Przyroda kluczowym zasobem zrównoważonego rozwoju".
Konferencja jest elementem opieki naukowo – dydaktycznej, którą Uczelnia sprawuje nad szkołami w formie wspólnych inicjatyw edukacyjnych i adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu sępoleńskiego. Oprócz uczniów i nauczycieli szkół w konferencji udział wzięli zaproszeni goście: Pani Jolanta Metkowska – Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (reprezentująca Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika), Pan Jerzy Kowalik – Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego, Pan Dariusz Wojtania - Sekretarz Gminy Sępólno Krajeńskie (reprezentujący Pana Waldemara Stupałkowskiego – Burmistrza Sępólna Krajeńskiego) oraz dyrektorzy szkół: Pan Marian Basa (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie), Pan Tomasz Cyganek (Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim) oraz Pan Ireneusz Wesołowski (Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi).
Podczas dwóch sesji planarnych wygłoszone zostały cztery referaty przygotowane przez uczniów:
Luiza Gracz, Jakub Suder, Rafał Nita (Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku). ROZWÓJ ENERGETYKI JĄDROWEJ W POLSCE WOBEC ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.
Agnieszka Kotuniak, Tomasz Kaczmarek (Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim) . GMO – FAKTY I MITY.
Bartosz Jamnik, Michał Ziemak, Natalia Murek, Lidia Skoczek (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. I Armii Wojska Polskiego w Sypniewie). ROLNICTWO EKOLOGICZNE.
Kinga Lindeman, Wiktoria Wojciechowska, Paulina Leda (Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim). EKOTURYSTYKA ZDROWOTNA, CZYLI ROLA I ZNACZENIE SANATORIÓW.
Wystąpienia uczniów poprzedził wykład wprowadzający JM Rektora WSZŚ w Tucholi dra Krzysztofa Kannenberga pt. „Wybrane aspekty rozwoju zrównoważonego”. Wiele emocji wzbudził poświęcony idei zrównoważonego rozwoju i problematyce ekologicznej panel dyskusyjny z udziałem prelegentów. W programie konferencji znalazł się również – jak zawsze fantastyczny - występ artystyczny uczennic Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty - Połczyńskiego w Tucholi.
Cieszy nas, że konferencja nie tylko rozbudza zainteresowania poznawcze, ale także kształtuje postawy młodych ludzi i poczucie współodpowiedzialności w odniesieniu do wartości, jaką jest środowisko przyrodnicze.
Strefa EduBiznes - Konkurs
Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała Konkurs w ramach (stworzonej przez Uczelnię, sępoleńskie szkoły ponadgimnazjalne i przedsiębiorstwa) Strefy EduBiznes. Celem Konkursu była promocja szkolnictwa zawodowego i zachęcenie uczniów do kształcenia się na kierunkach technicznych, popularyzacja idei współpracy otoczenia nauki z biznesem oraz aktywizowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poszerzania wiedzy na temat funkcjonowania lokalnych przedsiębiorstw i umiejętności rozwiązywania zagadnień typu case study.
Konkurs polegał na przygotowaniu przez zespół uczniów we współpracy z konkretnym przedsiębiorstwem studium przypadku dotyczącego jednego z tematów „Polepszenie wizerunku firmy” lub „Od projektu do produktu”.
Kapituła Konkursowa powołana przez Organizatora, a składająca się z przedstawicieli WSZŚ w Tucholi, szkół i przedsiębiorstw wyróżniła prace uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim (praca) oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim (praca).
Wszystkim uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy merytorycznych opracowań i propozycji innowacyjnych rozwiązań.
W dniu 9 marca 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się podsumowanie Konkursu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj.
Utworzenie kierunku EKOTURYSTYKA ZDROWOTNA jest efektem szeroko zakrojonej analizy struktury socjoekonomicznej oraz rynku pracy województwa kujawsko-pomorskiego (w szczególności obszaru Borów Tucholskich), konsultacji z władzami samorządowymi i organizacjami turystycznymi.
EKOTURYSTYKA ZDROWOTNA to 3,5-letnie studia I stopnia o profilu praktycznym. Absolwenci kierunku EKOTURYSTYKA ZDROWOTNA będą merytorycznie i praktycznie przygotowani do pracy w sektorze lokalnych usług turystycznych, nakierowanych na obsługę osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Zdobędą wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych, przyrodniczych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Wiedza ta pozwoli na prowadzenie wielokierunkowego bądź specjalistycznego rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego, prawidłową organizację różnorodnych form wypoczynku, a także środowiskową działalność paramedyczną - pracę opiekuńczą adresowaną zwłaszcza do osób starszych. Ponadto absolwenci kierunku EKOTURYSTYKA ZDROWOTNA uzyskają umiejętności w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej i zarządzania turystyką.
Działalność związana z tradycyjnie pojętą agroturystyką, połączona z podstawową wiedzą paramedyczną - dietetyką, opieką środowiskową i paliatywną, organizacją czasu wolnego podopiecznych w różnym wieku i z wielorakimi dysfunkcjami, to przyszłość na rynku usług związanych z turystyką wiejską.
W roku szkolnym 2016/2017 Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi już po raz piąty zorganizowała Ogólnopolski Turniej Szkół EKO. Wzięło w nim udział 391 uczniów szkół ponadgimnazjalnych niemal z całej Polski!
Turniej popularyzacje problematykę ekologiczną, a także zachęca młodzież do pogłębiania wiedzy i umiejętności przyrodniczo-technicznych. Naszym głównym zamierzeniem jest edukacja ekologiczna na rzecz podniesienia stanu świadomości ekologicznej młodych ludzi w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytych baterii i zużytych akumulatorów oraz wspomagająca osiągnięcie wysokiego poziomu selektywnego zbierania tych odpadów.
Turniej został przeprowadzony w trzech kategoriach artystyczno-projektowej, techniczno-inżynieryjnej, przyrodniczo-leśnej, w dwóch etapach. Etap I - na terenie szkół w dniu 31 marca 2017 roku – polegał na zdalnym rozwiązaniu dwóch zamkniętych testów wielokrotnego wyboru z zakresu materiału objętego daną kategorią. Do II etapu Turnieju zakwalifikowaliśmy po trzydziestu laureatów I etapu w każdej z kategorii. Zadaniem konkursowym, z jakim zmierzyli się uczniowie w II etapie było stworzenie prezentacji pt.” Jakie konsekwencje rodzi dla środowiska naturalnego brak upowszechniania zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego w moim powiecie?” lub pt. „Jak zorganizować zbiórkę elektroodpadów w celu przekazania ich do powtórnego przetworzenia, aby nie dopuścić do wyrzucania elektrośmieci wraz z innymi odpadami w moim powiecie?”.
W klasyfikacji końcowej V Ogólnopolskiego Turnieju Szkół EKO najlepszymi okazały się następujące szkoły:
- kategoria artystyczno-projektowa - Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej w Katowicach
- kategoria techniczno-inżynieryjna - Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku,
- kategoria przyrodniczo-leśna - Technikum im. prof. Adama Wodziczki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie.
Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w naszym Turnieju. Z wielką satysfakcją możemy stwierdzić, że Turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Zapraszamy za rok!
Prezentujemy pięć najwyżej ocenionych przez Komisję Turniejową prac laureatów II etapu V Ogólnopolskiego Turnieju Szkół EKO w każdej z trzech kategorii.
Są dostępne po kliknięciu w łącze.
Rektorat
Pon. - Pt. 8.30 - 15.30
tel. +48 52 559 20 22
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Dziekanat
Pon. - Pt. 8.00 - 16.00
Sob. 8.00 - 14.00
Niedziela - Pon. - nieczynny
tel./fax. +48 52 559 19 87
tel.kom. +48 508 206 919
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Kwestura
Pon. - Pt. 8.00 - 16.00
tel. +48 52 554 01 05
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Akademickie Biuro Karier
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Bank Millenium S.A. w Warszawie, numer:
13116022020000000038802025
![]() |
Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi wykorzystuje oprogramowanie firmy ArcaBit na podstawie licencji ONSITE udzielonej na wszystkie stanowiska komputerowe. Czytaj więcej... |
![]() |
Od 2011 roku w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi wykorzystywane jest oprogramowanie ProgeCAD. Czytaj więcej... |