UPW-Zjawiskowa chemia

 

Zjawiskowa chemia

W marcu odbyły się zajęcia pt. „Zjawiskowa chemia”, które przeprowadziła znana już studentom pani dr Żaneta Tabaczyńska z Collegium Medium UMK w Bydgoszczy. Dzieci zobaczyły mnóstwo interesujących doświadczeń, a niektóre z nich mogły samodzielnie wykonać. Uczestnicy, odkrywając tajniki chemii, bawili się wyśmienicie. 


„Pogodowe abecadło”

18 lutego 2015 r. odbyły się zajęcia zatytułowane „Pogodowe abecadło”, które przeprowadził pan dr hab. Marek Kejna z UMK w Toruniu. Wykładowca  wspólnie z młodymi słuchaczami przeanalizował różnorodne zjawiska atmosferyczne. Dzieci dowiedziały się, jak powstają chmury, burza, deszcz, tęcza itp. Studenci podczas zajęć bawili się świetnie, biorąc udział w konkursach związanych z tematem wykładu. 

galeria zdjęć


 

Dzieci świata

 

21 stycznia odbyły się zajęcia zatytułowane „Dzieci świata”, które przeprowadził znany polski dziennikarz, publicysta i podróżnik Kazimierz Pytko. Mali studenci dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o życiu dzieci z różnych zakątków Ziemi. Dzieci odbyły fotograficzną podróż po wielu krajach świata, dzięki czemu zobaczyły jak wyglądają szkoły, wnętrza domów, place zabaw. Ogromną radość sprawiły słuchaczom konkursy dotyczące życia, nauki i obowiązków ich rówieśników z innych krajów.

 

Zdjęcia w galerii

Chemia wokół nas

 

       19 listopada na UPW miały miejsce zajęcia zatytułowane „Chemia wokół nas”, które przeprowadziła dr Żaneta Tabaczyńska z Collegium Medium UMK w Bydgoszczy. Młodzi studenci mogli zobaczyć wiele ciekawych eksperymentów, które na pewno zapamiętają na długo, gdyż były one pokazane na różnego rodzaju materiałach w bardzo obrazowy sposób. Dzieci mogły same wykonywać doświadczenia chemiczne, m. in. „wytwarzać krew”. Radości studentów nie było końca.

Zdjęcia w galerii

 

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia

 

      17 grudnia na UPW nastąpiło bardzo ważne wydarzenie, czyli zajęcia poświęcone przepięknym polskim tradycjom bożonarodzeniowym. W świąteczny nastrój tej cudownej chwili  wprowadził nas ks. Ireneusz Kalf z parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi. Wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i dzieliliśmy się opłatkiem. Dzieci z wielką radością zawiesiły ozdoby  na przecudnej pachnącej lasem choince, przygotowanej specjalnie dla nich na ten nadzwyczajny wieczór. Uroczystość nie mogła obyć się bez najważniejszego dla dzieci akcentu Świąt Bożego Narodzenia, czyli wizyty gwiazdora, który obdarował je słodkimi upominkami. Przy melodyjnych dźwiękach kolędy pożegnaliśmy się, życząc sobie wesołych świąt.

 

Zdjęcia w galerii

 

Inauguracja Roku Akademickiego

Niedawno odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Pierwszego Wieku, w której udział wzięło siedemdziesięciu słuchaczy. To nadzwyczajne wydarzenie miało miejsce w Książnicy Tucholskiej.

Nasz Uniwersytet jest wyjątkowy, gdyż zajęcia na nim przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. 
Poprzez specjalnie dla nich zorganizowane wykłady będą poszerzały swoje horyzonty intelektualne i odkrywały tajemnice otaczającego nas świata.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru WSZŚ w Tucholi, a po gromkim odśpiewaniu hymnu Unii Europejskiej młodych słuchaczy, ich rodziców i zaproszonych gości serdecznie przywitał Rektor  Uczelni dr Krzysztof Kannenberg.

Ważnym momentem uroczystości było ślubowanie studentów na sztandar Uczelni, którego słowa brzmiały:

 

 Przyrzekamy uważnie słuchać i patrzeć,

wytrwale zdobywać wiedzę,

 która uczyni nasze  życie bogatszym ,

ciekawszym, piękniejszym od bajek.

 

 Kolejną atrakcją  spotkania był wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. dr hab. Mariolę Piłatowską z UMK w Toruniu , którego tytuł brzmiał „Gimnastyka dla mózgu, czyli co robić, aby dobrze się uczyć?”. Po zakończonym wykładzie dzieci otrzymały pierwszy wpis do indeksu, co było dla nich nie lada niespodzianką.

 

Po otrzymaniu przez każde dziecko indeksu, sztandar WSZŚ w  Tucholi odprowadzono, a w murach sali multimedialnej rozbrzmiały słowa radosnej, studenckiej pieśni „Gaudeamus igitur”.

Zapraszamy do fascynującej zabawy z nauką i życzymy powodzenia w zdobywaniu wiedzy.

 Zdjęcia w galerii